pondělí 22. července 1996

První CD pro ZX Spectrum?

autoři: Lubomír Bláha a Jaromír Krejčí

CD mánie
Kdo by v dnešní době neznal CD disk. Malý, lesklý, většinou stříbrný kotouček, na který se vejde spousta minut hudby v nejvyšší kvalitě. Nástup CD před několika lety byl naprosto bleskový. CD velice rychle z našich domácností vytlačuje klasické vynilové nosiče, které si drží svoji pozici snad jen u profesionálních diskžokejů. Technologie přehrávání CD disků je dnes natolik vyspělá, že není zvláštností běžně vidět přenosné CD playery namísto walkmanů.

Vysoká kapacita a kvalita digitálního záznamu na CD se velmi rychle ujala i pro ukládání dat pro počítače. V nedávné době - co je 10 let ve srovnáním se stáří vesmíru - se začaly objevovat tzv. CD-ROM pro PC, později i k Amigám, Macům a dalším více než osmi (třeba devíti) bitovým strojům. Všechny tehdy ohromila kapacita 650 MB. Výrobci hardware se začali předhánět ve výrobě CD mechanik. Tyto mechaniky se od běžných CD přehrávačů liší v několika drobnostech. Především mají datový konektor k připojení k počítači, většinou mají jen tlačítko OPEN/CLOSE popř. PLAY a nic víc. Všechno ostatní zařizuje software počítače.

Na datových mechanikách lze přehrávat jak datové CD tak i hudební CD (když máte software, nebo tlačítko play). Postupem času výrobci mechanik přišli s dvourychlostní mechanikou, potom s třírychlostní, pak čtyřrychlostní, pětirychlostní vynechali a vrhli se rovnou na šestirychlostní, která je hitem letošního roku. Všechny tyto mechaniky se jen předhání v rychlosti, se kterou vám do PC přenesou renderovanou grafiku nějaké velice originální 1300 MB dlouhé hry.

Kdo nemá dnes u PC CD-ROM mechaniku, začíná být na vedlejší koleji. Nový fenomén, multimédia, přináší velké datové nároky a tomu nejlépe vyhoví právě uložení dat na CD-ROM.

Trocha teorie o CD záznamu
Mnoho lidí o CD ví jen tolik, že ze stříbrné placky je záznam snímán optickým způsobem. Málokdo ale ví další zajímavé věci okolo těchto zázračných kotoučků. Především, že záznam na CD začíná ve středu a v soustředěných kružnicích postupuje ke čtvrtku, pardon, k okraji. Aby byla zachována obvodová rychlost a tím i hustota dat, musí se úhlová rychlost při čtení měnit (to je zásadní rozdíl mezi CD a všemi ostatními záznamovými médii - disketou, kazetou, černou deskou).

Záznam na CD je vytvořen digitálně. Jedničky a nuly jsou zaznamenány jako malé dírky v kovovém povrchu. Vytvoření těchto dírek je možné dvěma způsoby: lisováním v továrně (velké série) nebo vypálením na speciální mechanice (kusová výroba). Je zajímavé, že vrstva hmoty, která chrání stranu záznamu je několikrát silnější než vrstva chránící stranu, kde bývá potisk.

Hodně lidí si myslí, že záznam na CD je věčný a nezničitelný. Není to pravda. Pokud se o své CD budete špatně starat a poškrábete jej (což se stane velmi rychle), tak vám bude klidně také přeskakovat, jako klasická deska. Většina moderních CD přehrávačů má sice i korekci chyb, takže pokud je třeba povrch jen upatlaný, na výsledný zvuk to většinou nemá vliv. Je ale dobré si vždy pečlivě překontrolovat kvalitu CD, hlavně pokud není nové.

A jak je to s velikostí záznamu? Na běžné CD se vejde přibližně 74 minut audio záznamu, což odpovídá asi 650 MB digitálních dat. Někteří výrobci CD-ROM však dokážou vměstnat na CD o dost MB více, ovšem na úkor kvality.

Konečně ZX Spectrum
ZXS zůstalo sídímánie ušetřeno po dlouhý čas. Bylo připojováno k magnetofonům a různým diskovým systémům. Ale firma Code Masters, která se proslavila sérií her DIZZY, uvedla na trh první CD pro Spectrum. Jeho název je THE CD GAMES PACK - 30 GAMES ON CD. Na náš trh jej uvedla také dobře známá firma Proxima, která jej poskytla rovněž naší redakci k recenzi.

Při hledání způsobu, jak uložit co nejvíce svých her (většinou tzv. budget) najednou v elegantním formátu, padlo u Code Masters rozhodnutí právě na CD. Výroba větší série CD se poměrně vyplatí a tak CD pro Speccy je na světě. Samozřejmě, že se nejedná o CD typu CD ROM podle normy ISO. Code Masters použili zajímavou fintu, jak využít CD jako datové médium bez speciálního interface. CD GAMES PACK je v podstatě hudební CD se zvukem ZXS. K nahrání dat do Spectra vám tedy stačí obyčejný CD přehrávač! Naproti tomu se díky této metodě se na takové CD vejde daleko méně dat a je menší je samozřejmě i rychlost nahrávání, než by byla u CD ROM.

Tak k věci
Poté, co od vás distributor obdrží 540 Kč, vy od něj na oplátku dostanete modrou krabici s obrázkem CD na obalu, znakem Code Masters a spoustou anglických textů. Uvnitř naleznete CD v obvyklém obalu, kazetu bez krabičky, manuál (pro změnu modrý), kabel pro připojení CD přehrávače, redukci z jack 3.5" na 6.3", registrační kartu a příručku s popisem možných problémů s jejich řešením.

Jednotlivé komponenty se vám nyní pokusíme popsat. Krabice je hlavně poutač na zákazníky. Na horní straně jsou nápisy v angličtině, které se vás snaží přesvědčit o tom, že právě tento pack chybí ve vaší sbírce. Na zadní straně krabice jsou vyobrazeny obaly od kazetových verzí všech her na CD obsažených a text, který si dovolíme ocitovat: Tento soubor obsahuje nejlepších 30 her pro váš počítač. Velice rychlé nahrávání - přibližně 20 sekund. Jedna hra na jedné stopě. Maximální spolehlivost, žádné chyby při nahrávání, veškeré zpracování při výrobě digitální. Obrovská kapacita - okolo 12 MB dat. Snadné na použití, obsahuje kabel (6 stop dlouhý) s redukcí a obsáhlý manuál.

CD je celkem obyčejné, s jednobarevným potiskem THE CD GAMES PACK SPECTRUM 48/128 a logy firem Code Masters a PDO (výroba CD). Kazeta nese potisk CD LOADER SOFTWARE SPECTRUM 48/128, na které je několikrát za sebou na obou stranách stejnojmenný zaváděcí program.

Manuál je společný pro ZXS, Commodore 64 a Amstrad CPC. Dvě strany jsou věnovány popisu připojení, instalace a obsluhy (anglicky a německy). Dvě strany padly na seznam her. Zbytek manuálu je popis jednotlivých her. Popisy jsou vždy anglicky a někdy i německy, italsky a francouzsky. Pořadí popisu neodpovídá seznamu na začátku a občas neodpovídají ani názvy. Manuál není zrovna podrobný, u některých her je jen popis ovládacích kláves.

Propojovací kabel má na jednom konci jack 3.5" a na druhém 9 PIN Cannon konektor s jakousi krabičkou. V ní po demontáži naleznete oddělovací obvod tvořený dvěma tranzistory a několika rezistory. Redukce je obyčejná, sériově vyráběná.

V balíku je přiložena i registrační karta, kterou můžete zaslat na adresu producenta a povídání o tom, proč je výhodné kartu odeslat. Následuje několik zvědavých anketních otázek.

Poslední součástí balíčku je chybová příručka, kde jsou popsány čtyři základní problémy, které by se mohly při zapojování vyskytnout.

Připojení
CD přehrávač se ke Spectru připojuje pomocí již zmiňovaného speciálního kabelu, nikoliv na magnetofonový port, ale do zdířky od Kempston joysticku, nebo Sinclair 2 joystick interface (kvůli použitelnosti na +2, +2A a +3). Proto je třeba nejprve do počítače nahrát krátký obslužný program z kazety. Ten se vás zeptá, jaký z předchozích dvou způsobů připojení jste zvolili. Poté můžete stiskem SPACE otestovat kvalitu spojení.

Test je určen ke správnému nastavení hlasitosti na CD přehrávači. Border je červený a poté, co pustíte první stopu CD, by měl border zezelenat (dobře se to pozná na monochromatickém monitoru, zvláště na zeleném). Je-li vše OK, můžete začít nahrávat současným stiskem kláves Q, U, I, T. Stejnou kombinaci kláves lze použít i pro nahrání dalších her do počítače (v průběhu libovolné hry), aniž byste při tom RESETovali počítač. Zaváděcí program se tedy zavádí jen jednou!

Co jsme zjistili
Pro připojení je vhodnější používat Kempston interface, protože je jednak mnohem citlivější než Sinclair norma a navíc, pokud je zapnut přehrávač, je na Cannon konektoru log 1. Ta pak způsobuje při připojeném Sinclair konektoru samovolný stisk určité klávesy, takže se u některé hry okamžitě navolí ovládání apod. Připojení bylo úspěšně testováno s CD přehrávačem LLAKER CD96, počítačem DG, ZXS 128+2A přes Sinclair i přes Kempston v D40. Pokus propojit ZXS s CD-ROM mechanikou PC (Mitsumi FX-400) s emulací hudebního CD se ukázal neúspěšný pro slabý audiosignál, ač úspěch byl teoreticky možný.

Nebereme-li v úvahu několik sekund, potřebných pro natažení zaváděcího software, trvá nahrání jedné hry něco pod minutu (průměrně 50 sec). Rychlost přenosu dat je přibližně 6 000 baudů (standard Spectra je 1200). Výpočtem tedy dostaneme, že je na disku kolem 3 MB dat. Údaje na krabici tedy jaksi nesedí.

Na krabici i v manuálu je napsáno, že balík je určen pro SINCLAIR 48/128K. Znamená to ale, že hra poběží i na 128ičce, ale ne, že ji bude využívat pro grafiku nebo hudbu. Jak ukázal rozbor zavaděče, tak jedna z prvních instrukcí je softwarové zablokování stránkování ZXS 128K, což způsobuje 100% slučitelnost se ZXS 48K včetně velikosti paměti. Při analýze zavaděče jsme dále zjistili, že zavaděč má kód dlouhý 2848 B a nahrává blok z CD blok dlouhý 427 B, který je uložen standardní rychlostí. Tento blok má již v sobě vlastní rutinu pro zrychlené nahrávání (turbo) a také parametry bloků hry.

Poté, co jsme přišli na způsob, jakým jsou data na CD uložena, dovolujeme si firmě Code Masters doporučit přejmenování na Snap Masters. Většina her je uložena jako obsah paměti od 16384 do 32767 a od 33003 do 65535. V blocích není použita žádná komprese (asi byla považována za zbytečnou).

Je pravda, že se žádná chyba typu Tape loading error se při nahrávání neobjeví, což ale neznamená, že se taková nevyskytne. Hra se po chybě nespustí, ale chce nahrávat dál a musíte to zkusit znovu. Pokud to nejde, dá se to zkusit z jiné stopy. Na CD jsou totiž všechny hry dvakrát. Buďto chtěl výrobce využít místo na disku nebo je to právě z důvodu možných chyb (když nejde první kopie, zkus druhou).

Co najdete na CD
Jak již název CD napovídá, jedná se o herní balík. Je možné, že v době svého vzniku byly hry, které na CD najdete, hity číslo jedna. V současné době se ale jako pařanské hity určitě neujmou. Mnohem taktičtější by bylo vydat na CD třeba všechny DIZZYovky. Známe lidi, kteří to zvláštní vajíčko přímo žerou. Dá se říci, že z tohoto pohledu je CD je spíše kuriozitou a lahůdkou pro sběratele.

Takže, co tam vlastně všechno je? Tady je seznam všech her, které CD obsahuje (pořadí je podle toho, jak jsou na CD uloženy):

BMX 2 - Dirt Biking - Standard, Treasure Island Dizzy Snooker, Fast Food, Rugby Simulator, Jetski Simulator (Part A), Dizzy, 3D Starfighter, BMX - Quarry Racing - Expert, Pinball Simulator, 11 - A - Side Socker, Pro Ski Simulator, Ghost Hunters, Jetski Simulator (Part B), Grand Prix Simulator 2, Super Stuntman, Fruit Machine Simulator, BMX Freestyle, ATV Simulator (All Terrain Vehicle), Street Soccer, Moto X Simulator, Twin Turbo V8, Death Stalker, Indoor Soccer, Bigfoot, Arcade Flight, Skateboard Simulator, Soccer Ski, Street Football, Super Robin Hood, Vampire, Ninja Massacre, Slideshow (ukázky úvodních obrázků od všech her).

Závěrečné hodnocení
CD s nahrávkami spectráckých programů je zajímavý nápad. Nicméně výběr her a technická realizace projektu firmy Code Masters je na slabší úrovni. Na druhou stranu, 18 Kč za hru není zase tak moc a pokud patříte ke ctitelům her firmy Code Masters, jistě si přijdete na své.

Žádné komentáře:

Okomentovat